Kalendář akcí v Příbrami

Sobota

22. června 2024

Přidat novou akci

Výstava: Drtikol_Pinkava/Pinkava_Drtikol

Začátek akce:

31. 3. 2023

Konec akce:

28. 5. 2023

Drtikol - Pinkava

http://www.galerie-drtikol.com/pinkava_drtikol.html

kurátor výstavy Jan Freiberg

Ke 140. výročí narození Františka Drtikola galerie připravila první z cyklu srovnávacích výstav a novou výstavní architekturu pro nový komorní kabinet fotografie. Výstavy tohoto formátu se budou konat přibližně jednou ročně. V novém výstavním konceptu se k Františkovi Drtikolovi připojí jako první fotograf Ivan Pinkava. Originály fotografií pocházejí ze soukromých sbírek, obohatí je i méně známá plastika od Františka Drtikola z příbramského období. 

 

Doprovodný program:

22. dubna 10 – 16 hodin
Exkluzivní workshop ušlechtilých fotografických technik - bromolejotisk. S fotografem a pedagogem Tomášem Raslem.


27. dubna 18 hodin
Jan Němec, autor Dějin světla, románu o Františku Drtikolovi přečte vybrané úryvky a prozradí nám své vzpomínky na rok strávený literárně s Františkem Drtikolem. Kniha nakladatelství Host získala Cenu Evropské unie za literaturu (2014), byla nominována na cenu Magnesia Litera (2014) v kategorii próza a získala Cenu Česká kniha (2014).


2. května 18 hodin
Komentovaná prohlídka výstavy s Ivanem Pinkavou a kurátorem výstavy Janem Freibergem.


25. května 17 hodin
Příbramský ateliér Františka Drtikola ve virtuální realitě II. Prohlédneme a zažijeme novou verzi interaktivního díla sochaře a architekta Vojtěcha Radakulana doplněného hlasem herce Pavla Nového, na základě úryvků z knihy Dějiny světla Jana Němce. Za účasti Vojtěcha Radakulana a Pavla Nového.


Srdečné poděkování všem laskavým zapůjčitelům
PPF Art, COLLETT Prague | Munich, Daniel Műller, Vratislav Maňák, Jiří Rašek.
Speciální poděkování za zajištění adjustace fotografií Františka Drtikola patří PPF Art.
Velké poděkování Ministerstvu kultury ČR.

Grafické řešení Robert V. Novák.


Modulární výstavní architekturu navrhl AOK Ateliér Košařovi, postavil Jan Rous a fotografie paspartovala a rámovala firma Rámy a Pasparty s.r.o.

Galerie Františka Drtikola Příbram, Tyršova 106, Příbram I, 26101 galerie-drtikol.com, mail: galerie@pb.cz otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin

 

Galerie Františka Drtikola Příbram nabízí nově interaktivní model Drtikolova příbramského ateliéru ve virtuální realitě. Drtikol ateliér v Příbrami provozoval v letech 1907-1910 na Václavském náměstí pod Svatou Horou. Autorem jeho digitální reprezentace je sochař a architekt, laureát ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2022

Začátek akce:

31. 3. 2023

Konec akce:

28. 5. 2023