Kalendář akcí v Příbrami

Sobota

22. června 2024

Přidat novou akci

Válka s mloky

Začátek akce:

16. 6. 2024 21:00

Konec akce:

16. 6. 2024 23:00

Válka s mloky

Místo: Divadlo Příbram - Památník Karla Čapka

Odkaz na web: http://www.divadlopribram.eu/program-a-aktuality/#dd_e0afc0baa30371d6840b420936b6016d

Vstupenky: https://tickets.colosseum.eu/incoming.aspx?eventid=2650698&mrsid=33

Jak se mohlo stát, že jeden mazaný obchodní záměr způsobil apokalypsu, a kdo za to může?Před téměř sto lety napsal Karel Čapek, geniální spisovatel a velký humanista, satirický sci-fi román Válka s mloky (1935), ve kterém představil vizi světa, kde lidskost ztrácí hodnotu a hlavním měřítkem se stává moc a majetek.Kniha začíná jako dobrodružný román z tropických ostrovů, kde je objeven druh inteligentních mloků, které lidstvo začne využívat k lovu perel. S následným rozvojem kapitalismu a rychlou změnou tempa doby se mění i obchodní záměry a strategie lidské společnosti. Efektivita se stává jedinou hodnotou. Příběh plný podobenství a inteligentní ironie je dodnes mrazivě aktuální. Válka s Mloky pojednává o řadě témat: kolonialismu, vytěžování přírodního bohatství, rasismu. Zjednodušeně řečeno: o nešvarech, které jsou často způsobené lidskou neschopností vnímat svět v jeho komplexnosti, neochotě soucítit s těmi, kteří jsou trochu jiní než my, a v ignorování potenciálních, dalekosáhlých následků naší činnosti.Lidé proti mlokům, mloci proti lidem. A co bylo dál?Naše inscenace mladého scenáristicko-režijní týmu jde cestou zábavného epického divadla orámovaného soudním procesem Mloci vs. Lidé. Jednotlivé kapitoly knihy jsou představeny formou nápaditých divadelních rekonstrukcí, svědci jsou následně podrobováni výslechu. Jak Čapkovy postavy obstojí v konfrontaci s dnešní realitou? A jak obstojí autor sám? Přijměte naše pozvání do verze fiktivní budoucnosti, které se budete smát s tuhnoucími rysy.Režie Hana Marvanová.

Začátek akce:

16. 6. 2024 21:00

Konec akce:

16. 6. 2024 23:00

Další akce v tento den

neděle 16. 6. 2024

Nedělní varhanní půlhodinka

Svatá Hora Číst více
neděle 16. 6. 2024

Muzejní noc v Hornickém muzeu Příbram

V 17 hodin program zahájí komentovaná prohlídka nové výstavy s názvem Zkáza příbramského domu Jechů, instalované na dole Vojtěch. Výstava ilustruje život v Příbrami na přelomu 19. a 20. století na příkladu rodiny obývající dům čp. 9 v Plzeňské ulici. Zároveň podává svědectví o zvůli moci a o křivdě, jež se stala lidem i městu v rámci asanace ulice v letech 1961–1962, a kterou mnozí Příbramané dodnes mají v živé paměti. Expozicí zájemce provede její hlavní autorka, historička Lenka Blažková. Vstupné 1 Kč.

Po prohlídce mohou návštěvníci pokračovat v kulturním programu, a to koncertem kapely Bárka a sboru Gambale, který se na dole Vojtěch koná od 18 hodin. Kapelu Bárka tvoří violoncellista Pavel Barnáš s harfenistkou Ivanou Pokornou. Oba muzikanti působí desítky let v renomovaných profesionálních orchestrech, ve své dvoučlenné kapele se zaměřují hlavně na evergreeny a filmové melodie, které v neobvyklém spojení jejich nástrojů vyznívají velmi působivě. V repertoáru smíšeného sboru Gambale najdeme klasické kusy, lidové písně, spirituály a gospely, ale i rockové skladby adaptované pro sborový zpěv. Vstupné na koncert činí 30 Kč.

V průběhu celého večera se návštěvníci mohou za symbolickou 1 Kč vydat na pěší trasu podzemím, která vede vodní štolou z dolu Vojtěch na důl Anna, kde zažijí večerní jízdy důlním vláčkem. V prostorách kulturně vzdělávacího centra si dále mohou od 17 do 20 hodin prohlédnout výstavu maleb Dany Křápkové, bývalé ředitelky ZŠ Školní, a dobrovolným vstupným zde přispět na dobrou věc – výtěžek poputuje do sbírky na pohybové terapie pro malého Matěje, který od narození bojuje s řadou náročných zdravotních omezení.
Číst více