Kalendář akcí Příbram

Příbram - oficiální facebookové stránky města
< zpět na výpis akcí

Výstava: Drtikol Pinkava // Pinkava Drtikol

Začátek akce: čtvrtek 12. 11. 2020
Konec akce: neděle 7. 2. 2021

Nový výstavní koncept v Drtikolově stálé expozici

Vernisáž výstavy 12. listopadu 2020 od 17 hodin, výstava potrvá do 7. února 2021

 

V Galerii Františka Drtikola Příbram si letos připomínáme dvacetileté trvání stálé expozice slavného rodáka. Stálá výstava Františka Drtikola v roce 2000 vznikla ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a zahrnuje především faksimilie autora. Originální fotografie Františka Drtikola byly v galerii k vidění v rámci krátkodobé výstavy pouze jednou v roce 2004 a v roce 2011/2012 zde byly vystaveny nově vytvořené grafiky z autorových matric.  

Jak kvalitní, ale přesto už letitou expozici k jejímu výročí revitalizovat, klasické dílo znovu zpřístupnit a zprostředkovat divákům nejen novodobé kopie, ale i slavné originály?

Řešením je vznik nového výstavního formátu přímo v expozici Františka Drtikola. Dvakrát až třikrát ročně vystavíme několik zapůjčených Drtikolových originálních fotografií společně s dílem vybraného současného umělce, který řeší obdobná témata jako František Drtikol. Diváci budou moci ocenit autorovy originály a současně zjišťovat, že stejné umělecké otázky, jako si kladl František Drtikol, si pokládají i současní autoři, byť na ně odpovídají odlišným výtvarným jazykem. 

První výstava bude z laskavě zapůjčených originálů Františka Drtikola z rozsáhlé sbírky PPF a živý dialog pomocí fotografie povede s příbramským rodákem Ivan Pinkava. Společně sdílejí zájem o extázi, oba odkazují ke křesťanské symbolice, aniž by opomenuli erotický aspekt lidského těla.

Ivan Pinkava patří mezi nejvýznamnější české fotografy, s výraznou kariérou v zahraničních významných sbírkách a galeriích. V Čechách patří k nemnoha fotografům, kteří dostali na individuální výstavu k dispozici prostory celého pražského Rudolfina. 

Jan Freiberg, ředitel Galerie Františka Drtikola Příbram

http://galerie-drtikol.com/