Kalendář akcí v Příbrami

Pondělí

27. května 2024

Přidat novou akci

Výstava: Petr Josek - Tak jsem fotil

Začátek akce:

21. 3. 2023

Konec akce:

28. 5. 2023

Josek

Czech Press Photo 2022 v projekci

výstava potrvá do 28. května 2023

Fotografem ani nechtěl být, ale shodou náhod se jím přes různé profese nakonec stal. Dlouho fotil pro sebe do „šuplíku“, poté v roce 1983 získal místo v České tiskové kanceláři (ČTK) jako fotoreportér. Retrospektivní výstava představí čtyři dekády tvorby reportážního fotografa Petra Joska.

Práce v ČTK připravila autora na následující kariéru v mezinárodní agentuře Reuters, pro kterou fotografoval dramatické události ve státech bývalé Jugoslávie. Dále dokumentoval konflikty v postsovětských republikách i v Rusku, situaci v Iráku těsně po svržení Saddámova diktátorského režimu a v dalších zemích.

V roce 1997 se po návratu z Albánie vydal dokumentovat rozsáhlé povodně v České republice. Po návštěvě Troubek se přesunul do Uherského Hradiště, kde pořídil Fotografii roku – Czech Press Photo 1997. „Všichni chtěli vědět, co je to za psa, a mnoho lidí se k němu hlásilo. Tuším, že se jmenoval Guvernér. Byl jsem dokonce osočen, že jsem situaci zinscenoval. Podle některých jsem psa do vody hodil, protože měl mokrou hlavu,“ popisuje Petr Josek.
Kromě válečných fotografií jsou vystaveny fotografie zejména z oblasti sportu a každodenního života, které jsou nedílnou součástí práce agenturního fotografa.

Czech Press Photo 2022 v projekci

Czech Press Photo je prestižní fotografická soutěž a následná výstava fotografií. Vybraná kolekce fotografií přehledně mapuje a představuje veřejnosti nejvýznamnější události uplynulého roku.

Autoři pořizují snímky napříč společenským spektrem od zpravodajství přes umění a portréty až po sport a přírodu.

Mezinárodní porota již 28. ročníku
soutěže Czech Press Photo hodnotila práce 234 fotografek a fotografů, kteří zaslali více než šest tisíc fotografií. Soutěžilo se v osmi fotografických kategoriích. Přihlásit se mohl každý, kdo má trvalé bydliště
v Česku nebo na Slovensku a splnil podmínky účasti.


Fotografie roku 2022
Vojtěch Dárvík Máca Masakr v Irpini a Buči - snímek pochází ze série „Soubor fotografií „Masakr v Irpini a Buči“ a vznikal poslední březnové dni letošního roku a první dubnový týden. Po přejezdu z Mariupolu a Dnipra jsem další týdny pobýval v Kyjevě. Fotografie z Irpině vznikly za relativně dramatických okolností.

28. března odpoledne vyšlo tiskové vyjádření starosty Irpině, že město je osvobozeno a je pod ukrajinskou kontrolou. Říkal jsem si, že pokud se zpráva následující ráno potvrdí, pojedu tam fotit. Druhý den se zpráva opravdu šířila a přebrala ji i velká média.“

Vyjádření mezinárodní poroty:
Některé roky je pro porotu Czech Press Photo těžké rozhodnout, jaké téma dominovalo v předchozích dvanácti měsících. Tento nebyl jeden
z nich. Debata nebyla potřeba. O válce na Ukrajině ví celý svět. Porota zvažovala několik silných sérií zachycujících uprchlickou krizi způsobenou ruskou invazí, ale nakonec volbu ovlivnila touha ukázat realitu války na Ukrajině. I když jsme válkou nepřímo zasaženi všichni, jsou to pouze lidé na Ukrajině, kteří jsou vystaveni skutečné hrůze konfliktu.

Vítězný snímek ukazuje tělo zavražděného obyvatele Buče. Na místě leželo několik dní. Stejně tak dlouho u něj seděl jeho věrný pes, který se nechtěl ani po smrti svého pána vzdálit. Nevinná věrnost psa kontrastuje
s hrůzou toho, co leží před ním. Připomíná nám, že ve válce trpí i zvířata. Přesto když se na fotografii díváme, ptáme se sami sebe: Kdo jsou skutečná zvířata v této válce?

 

Petr Josek
Pes plave v zatopené ulici, 1997, vítěz CPP 

Vojtěch Darvík Máca
Masakr v Irpinu a Buči
1. místo, Aktualita

Milan Bureš
Čekání na vlak do bezpečí
1. místo, Reportáž

Michal Franta
Lesní požár v Českém Švýcarsku
1. místo, Člověk a životní prostředí

Jan Zátorský
Londýn, rozloučení s královnou Alžbětou
2. místo, Aktualita

http://www.galerie-drtikol.com/czech-press-photo-2022-v-projekci.html

Začátek akce:

21. 3. 2023

Konec akce:

28. 5. 2023

Další akce v tento den