Kalendář akcí Příbram

Příbram - oficiální facebookové stránky města
< zpět na výpis akcí

Výstava textilních technik kurzu Senior Pointu Příbram a ručních prací Tvořivé dílny Březové Hory

Začátek akce: středa 10. 4. 2019
Konec akce: neděle 30. 6. 2019

 

 

Co je Senior Point?

Je to projekt podporující činnost a potřeby seniorů a jejich setkávání a nabízí i volnočasovou aktivitu. Tou je např. kurz textilních technik vedený mnohostrannou výtvarnicí Alenou Marešovou působící zde již třetím rokem. V celoročním kurzu je v současné době 13 členek a zájemkyň neustále přibývá. Setkávají se každý druhý čtvrtek v měsíci v učebně Senior Pointu Příbram vždy od 13 do 15 hodin. Projekt podporuje město Příbram.

Tento kurz zahrnuje nejen textilní techniky, ale i jinou výtvarnou činnost. Dovedné ruce seniorek už se mnohému naučily, a tak vytvářejí např. drátované předměty, ozdoby z korálků, šperky, textilní brože, háčkované květy, drhané náramky, různé dekorační předměty a nyní se seznamují i s paličkováním.

 

Co je Tvořivá dílna? Toto neorganizované seskupení vzniklo zpočátku jako Pletení v kavárně, protože pletení je znovu IN. Činnost této Tvořivé dílny se převážně věnuje pletení a háčkování pro Nedoklubko, neziskovou organizaci podporující předčasně narozené děti a jejich rodiny. Pleteme pro nedonošeňátka čepičky, bačkůrky, šijeme zavinovačky, háčkujeme chobotničky navozující dětem v inkubátoru pocit bezpečí. Vyrábíme i drobné dárky pro maminky těchto dětí, když opouštějí porodnici.

Pleteme čtverce pro výrobu dek pro nemocné děti a sirotky v Africe. Též pleteme obvazy pro nemocné leprou, které zprostředkovaně odevzdáváme charitě. Materiál na všechny výrobky si hradíme z vlastních zdrojů, nebo z darované vlny. Některé výrobky jsme věnovaly na akci Burza pro Onkoláčky, která probíhala ke konci roku 2018 v KD v Příbrami.

Kromě této činnosti jsme si vytvořily i program mimo pletení a scházíme se každé poslední úterý v měsící na faře CČSH, která nám poskytuje prostory za účelem dalších aktivit. Tak např. máme za sebou korálkování, krajkování, decoupage, vánoční a velikonoční dekorace, zdobení perníčků, bubnování ke zdraví, zpracování exotického ovoce, výrobu papírových květů a mnohé jiné činnosti, které by zde zabraly velký prostor. Do některých akcí zapojujeme i naše vnoučata.

Protože nám zrušili "naši" kavárnu, přesunuly jsme se do Pizzerie Luigi na Březových Horách, kde se scházíme každé úterý, a to od 14 do 16 hodin. A co mají společného tyto dvě skupiny? Některé členky Tvořivé dílny jsou členkami Senior Pointu a navštěvují kurz textilních technik, a tak se mnohé činnosti navzájem prolínají. Společně jsme se např. zúčastnily akce Jak se dělá patchwork v dílně Rukama nohama na Dobříši, společně jsme vystavovaly své výrobky v Senior Pointu, absolvovaly jsme spolu Zahradní slavnost apod.

Tvoříme pro druhé a tvoříme s láskou. Cílem naší činnosti je nejen tvořivá práce, ale vzájemné setkávání lidí společných zájmů, kteří mají potřebu být s někým pohromadě, být něčím užiteční, vzájemně se vnímat a pomáhat si, přinášet radost sobě navzájem, ale především jiným, vyměňovat si poznatky, dovědět se něco zajímavého apod. Čas investovaný do této činnosti je prospěšný nejen z hlediska emocionální pohody, ale vytváříme tak i sociální společenskou hodnotu a prostor, kdy dávat znamená víc než dostávat.

Vyvrcholením naší činnosti bude letos výstava našich prací v Domě Natury Příbram, který nám ochotně a vstřícně poskytl své prostory. Zahájena bude ve středu dne 10. dubna 2019 ve 13 hodin, a bude spojena s hudebním vystoupením harmonikářů Novákových (otec a syn) a malým občerstvením. Potrvá do konce června 2019. Část výrobků bude také k vidění v kostele Církve československé husitské na Březových Horách, a to na Květnou neděli 14. 4. po mši (mše je od 9 do 10 hodin), dále na Velký pátek, kdy bude koncert Pěveckého sboru Krásky od 14.30 hodin, a také na Velikonoční neděli 21. 4. opět po mši.

Srdečně Vás zveme a těšíme se na Vás! 

Irena Muzikářová

 

Další akce v tento den: