Kalendář akcí Příbram

Příbram - oficiální facebookové stránky města
< zpět na výpis akcí

Za Fabiánem do Brd: V Orlově bude odhalena socha brdského rytíře

Datum akce: 22. 9. 2018

Není u nás mnoho pohoří, která mají svého ducha. Známý je Krakonoš v Krkonoších, ale mnohem méně je znám brdský Fabián, rytíř zakletý čarodějnicí – svou zhrzenou milenkou. Té se sice pomsta podařila, ale jeho dobré srdce nezničila. Zůstal duchem dobrým, ale rád si občas zašprýmuje a těm, kteří si jej neváží nebo škodí jeho lesům a jejich zvířecím obyvatelům, dokáže řádně zatopit.

Fabián zůstává většinou neviditelný, ale občas se lidem zjeví. Ti, co jej viděli, jej nejčastěji popisují jako mysliveckého mládence s mohutným vousem, puškou a pádnou sukovicí. Lidé na Podbrdsku si odpradávna vyráběli jeho figurky – z materiálu, který byl nejsnáze dostupný. Půvabné postavy panáčka ze šišek zdobily nejednu chalupu pod Brdy.

Pán brdských lesů má sice své sídlo na Velké Babě nad Hostomicemi, ale doma je v celých Brdech. Když na jaře 2017 záhadně zmizel z vrcholu Toku samorost, označující nejvyšší horu ve vnitřních Čechách, objevil se návrh, aby do blízkosti vrcholu byla umístěna dřevěná socha patrona a pána Brd. Obecnice pro ten záměr nabídla vhodný strom, porozumění jsme tehdy nalezli i u VLS a Správy CHKO. Samotného úkolu sochu vytvořit podle návrhu malíře Ivana Bukovského se ujala Waldorfská škola – její studenti a učitelé. Po čase se ztracený samorost z Toku zase „zázračně“ našel nedaleko vrcholu, vrátil se na své místo a vlastník pozemku už neviděl důvod k umístění sochy na Toku. Došlo proto k dohodě, že již hotová socha Fabiána bude umístěna na okraji CHKO Brdy u jedné z přístupových cest na Třemošnou v osadě Orlov. Pro návštěvníky Brd i našeho města tak vznikne další atraktivní místo, které stojí za to navštívit.

Město Příbram ve spolupráci s obcí Obecnice, VLS, Správou CHKO Brdy, Waldorfskou školou a KČT pořádá při příležitosti odhalení sochy patrona Brd neformální akci, na kterou zajistí i několik zvláštních spojů historickým autobusem TS Příbram. Součástí akce bude výstavka fotografií z Brd, soutěže pro děti a celou rodinu, ekologická hra, den otevřených dveří v Ekocentru Orlov s prohlídkou farmy, občerstvení, živá hudba, ale především je tato akce příležitostí k příjemné vycházce či vyjížďce podzimní přírodou Brd, na kterou si vás dovolujeme pozvat. Společně s KČT jsme připravili čtyři pěší a dvě cyklistické trasy, z nichž si snadno vyberete podle chuti i momentální fyzické kondice. Všechny samozřejmě míří k nové soše Fabiána v Orlově.

 

Pěší dětská trasa 3,6 km z Orlova přes Třemošnou a Kazatelnu, doplněná interaktivními prvky, které upozorní na zajímavosti Brd. Start od 9.30 do 15.00.

 

Pěší trasa 7 km se startem v Kozičíně vede kolem studánky, po hřebeni Třemošné a přes vyhlídku Kazatelna do Orlova. Start od 9.00 do 11.00.

 

Pěší trasa 10 km z Obecnice vede kolem Kloboučku do Orlova. Pro ty, kdo se budou chtít vrátit do Obecnice, je trasa dlouhá 14 km. Start od 7.00 do 9.00.

Velká pěší trasa 17 km nás z Orlova vyvede až na nejvyšší vrchol Brd a Středočeského kraje, 865 m vysoký Tok, a kolem Kloboučku se vrátí zpět do místa startu. Start od 9.00 do 11.30.

Dětská cyklotrasa 13,5 km odstartuje z Lesoparku Litavka, provede nás kolem Pilské nádrže, objede masiv Třemošné a končí samozřejmě u sochy Fabiána. Start od 8.00 do 10.00.

Náročnější cyklotrasa, dlouhá 28 km, vede od nádraží v Příbrami přes Březové Hory, Lesopark Litavka a kolem Pilské nádrže na Tok, známou cestu Aliance a přes Obecnici a Oseč zamíří do Orlova. Start od 8.30 do 11.00.

  

Na trasách vás možná čeká i nějaké překvapení a v cíli obdrží účastníci diplom. Celá akce se uskuteční v sobotu 22. září 2018 a toto je její rámcový program:

Starty pěších a cyklistických tras podle náročnosti a dostupnosti.

9.00: Orlov – Otevření výstavy fotografií Brd a občerstvení

10.00–16.00: Den otevřených dveří v Ekocentru Orlov

11.00–11.30, 12.45–13.15 a 14.30–15.00: Orlov, živá hudba (country, folk)

9.30–14.00: Orlov, dětská soutěž – malujeme Fabiána

13.30–14.00: Orlov, odhalení sochy

15.00: Orlov, vyhlášení výsledků soutěže Namaluj Fabiána, ocenění vítězů

16.30: oficiální ukončení akce.

Linka MHD 5A bude posílena zvláštními spoji historického autobusu TS Příbram se zastávkami Příbram, nám. TGM; Příbram, nám. 17. listopadu; Příbram-Březové Hory, nám. J. A. Alise; Podlesí – náves, Orlov – parkoviště a Kozičín – náves. Odjezdy autobusů budou včas umístěny na zmíněných zastávkách MHD a oznámeny na webu města a na Facebooku. Parkování účastníků bude možné v Orlově (vč. 100 míst na hlídaném parkovišti u Ekocentra Orlov), Kozičíně, Obecnici, u stadionu 1. FK a v Podlesí.

Kromě občerstvení v Orlově na parkovišti budou k dispozici také tamní restaurace Na samotě u lesa, restaurace Pivovar Podlesí, restaurace v Obecnici, restaurace na nádraží v Příbrami a občerstvení v Kozičíně.

 

Pavel Čámský

Další akce v tento den: