Kalendář akcí Příbram

Příbram - oficiální facebookové stránky města
< zpět na výpis akcí

Muzejní noc s připomínkou březohorské důlní katastrofy

Datum akce: 28. 5. 2022

Rok 2022 se nese ve znamení několika výročí spojených s hornickou historií našeho města. Jedním z nich je 130. výročí březohorské důlní katastrofy. Dne 31. 5. 1892 vzplanul v dole Marie požár, jehož zplodiny se postupně rozšířily i do dalších šachet revíru a způsobily největší důlní katastrofu v rudném hornictví do té doby ve světě a největší u nás.

Na sobotu 28. 5. 2022 připravuje Hornické muzeum Příbram ve spolupráci s Městským kulturním centrem připomínku této události spojenou s Muzejní nocí. Program se odehraje v areálu Ševčinského dolu od 16:00 do 22:00. Jeho součástí bude hudební vystoupení folkového písničkáře Petra Vašiny a sborů Arytmie Praha a Gambale, dále promítání dokumentárních materiálů vztahujících se k březohorské důlní katastrofě či nasvícení šachetní budovy. V areálu bude vyhrazeno pietní místo k zapálení svíček na paměť obětí důlního neštěstí. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout vybrané expozice v nevšedním večerním čase.

V úterý 31. 5. 2022 pak proběhne pietní akt za zvuku zvonů příbramských kostelů: v 16:00 na příbramském hřbitově, v 17:00 na březohorském hřbitově a v 17:30 u Památníku vdovám po obětech důlní katastrofy na nádvoří dolu Marie.

U historických objektů města spjatých s touto událostí budou umístěny naučné panely s texty a vyobrazeními, doplněné o geolokační hru pro děti.

Další akce v tento den: